Mince, numizmatika, notafília  Mince z mincovne Kremnica  antické, strieborné, stredoveké, zberateľské mince, bankovky a staré americké akcie firiem 


Mince tretej ríše

Mincovne 3. ríše

Pokiaľ ste začínajúci zberateľ mincí tretej ríše, určite bude pre Vás zaujímavé zistiť kde sa razili mince, ktoré máte vo svojej zbierke. Keď si mincu zoberiete do ruky a podrobne si ju prezriete, určite na nej nájdete značku - písmeno, ktoré označuje konrétnu mincovňu, ktorá mincu vyrazila.

 

Reichspfennig 1940

V spodnej časti tejto mince vidíte značku mincovne - písmeno "A". Túto značku používala mincovňa v Berlíne.

Mincovne ktoré razili mince pre 3. ríšu:

Značka  Mincovňa

A Berlín

B Viedeň

D Mníchov

E Muldenhutten

F Stuttgart

G Karlsruhe

J Hamburg

Na nemeckých minciach môžete nájsť aj písmená C - Frankfurt a H - Darmstadt ale ani jedna z týchto mincovní nerazila mince pre Hitlerovu tretiu ríšu.

POZOR NA FALZIFIKÁTY:

Na trhu môžete stretnúť mince ktoré nemajú jasne viditeľnú značku mincovne. Pokiaľ taká minca stojí pár euro, nič sa nedeje. Buďte ale opatrní ak chcete takúto mincu kúpiť draho ako mincu z chybnej razby. Ako vidíte v nasledujúcom prípade, k odstráneniu značky mincovne mohlo dôjsť nejakou úmyselne, opotrebovaním, pôsobením žieravín, alebo iným dôvodom, ktoré nie sú dôvodom preto aby sa cena mince umelo zvyšovala. Pri väčšine prípadov, ak oscanujete mincu na vyššie rozlíšenie, tak ťažko viditeľná značka obyčajne (aj keď niekedy slabo) vystúpi do popredia. V tomto prípade by to mala byť značka mincovne D - teda Mníchov.

Minca tretej ríše - chyborazba?

Pre úplnosť takto vyzerá rubová strana mince tretej ríše. V tomto konkrétnom prípade sa jedná o mincu v hodnote 1 Pfennig.

Ríšsky fenik

 

Zjc0ODk3