Mince, numizmatika, notafília  Mince z mincovne Kremnica  antické, strieborné, stredoveké, zberateľské mince, bankovky a staré americké akcie firiem 

BLOG o numizmatike
Mincovne tretej ríše

Mincovne 3. ríše

Pokiaľ ste začínajúci zberateľ mincí tretej ríše, určite bude pre Vás zaujímavé zistiť kde sa razili mince, ktoré máte vo svojej zbierke. Keď si mincu zoberiete do ruky a podrobne si ju prezriete, určite na nej nájdete značku - písmeno, ktoré označuje konrétnu mincovňu, ktorá mincu vyrazila. Napr. A znamená Berlín, B... čitajte viac...

Aktuálne trhové ceny drobných mincí Františka Jozefa

Aktuálne trhové ceny mincí Františka Jozefa I.

Drobné mince Františka Jozefa I., Rakúsko - Uhorsko.

Obdobie korunovej meny po roku 1892

Pre orientačnú trhovú hodnotu mincí kliknite SEM.

Aktuálne trhové ceny strieborných a zlatých mincí Františka Jozefa

Pamätné mince

Strieborné mince a zlaté mince

Korunová mena Františka Jozefa I.

Rakúsko - Uhorsko 1892-1918

Pre orientačnú trhovú cenu strieborných a zlatých mincí kliknite SEM.

Emisie strieborných mincí Československa 1954-1993

Emisie strieborných pamätných razieb mincí Československa 1954-1993

Na Slovensku sa v súčasnosti najviac zbierajú slovenské strieborné korunové a euro razby mincí. Emisie strieborných pamätných mincí ČSR, ČSSR a ČSFR z rokov 1954-1993 patria už desiatky rokov numizmatikmi medzi najvyhľadávanejšie. Zbieraniu týchto mincí sa na Slovensku venujú tisíce ľudí. V dnešnom príspevku tohto blogu o numizmatike vám prinášame prehľad emisií strieborných mincí z rokoch 1953-1993.

Pre prehľad emisií strieborných pamätných mincí kliknite SEM.

Emisný plán NBS 2013 - 2015

Emisný plán pamätných a zberateľských mincí pre roky 2013 - 2015

pre zobrazenie emisného plánu kliknite TU.

Emisný plán NBS 2012

Emisný plán pamätných a zberateľských mincí pre rok 2012

pre zobrazenie emisného plánu kliknite TU.

Poznáte Jána Cikkera?

Viete kto bol Ján Cikker? Postrehli ste, že mu bol tento rok udelený rád Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam? Ani ja som nepostrehol. Pamätám si ako som pred pár mesiacmi sledoval priamy prenos z udeľovania vysokých štátnych vyznamenaní prezidentom Českej republiky Václavom Klausom. Zaujímavá ceremónia, trošičku snobárna, pár ľudí som poznal a bol som zvedavý aký kix zase český prezident urobí. Ocenených rozoberali vo všetkých médiách vrátane Blesku a Aha! Celé česko diskutovalo o tom ktoré osobnosti by pridali do listu ocenených. Na Slovensku to robíme inak.

Čítajte viac...

Minca Ag 20€/2011 Pamiatková rezervácia Trnava

V prvej známej písomnej zmienke Trnavu nepriamo spomína ostrihomský arcibiskup vo svojom liste o donácií príjmov miestneho kostola ostrihomskej kapitule z roku 1211. V 14. storočí

Čítajte viac...

Emisný plán Národnej banky Slovenska

Tu si môžete pozrieť emisie slovenských zberateľských mincí

Emisný plán Národnej banky Slovenska 2011

Minca Ag 10€/2011- Memorandum národa slovenského

Hostince sa plnili už niekoľko dní pred začiatkom zhromaždenia. Zohnať nocľah bolo nemožné. Prespávalo sa na vozoch ale aj pod holým nebom. Všade naokolo sa ozývala vrava, skupinky popíjali, bavili sa, iní diskutovali o otázkach sebaurčenia národov v prostredí veľkého Uhorska. Davy ľudí prichádzali do mesta až sa ich nakoniec stretlo 5.000-6.000 z blízkeho, ale aj z ďalekého okolia. Niektorí prišli zo zvedavosti, iní pretože chceli rozhodovať o svojej budúcnosti. Úsilie našich predkov nebolo v prostredí vtedajšieho Rakúsko - Uhorska ojedinelé. S obdobnými požiadavkami okrem Slovákov prichádzali po zrušení Bachovho absolutizmu Františkom Jozefom I. všetky ostatné národy, Chorváti, Srbi, Rumuni ale aj Rusíni.


Čítajte viac: http://michallatta.blog.sme.sk/c/265635/Memorandum-naroda-slovenskeho.html#ixzz1ZBirRr8r

Minca Ag 10€/2011- Zoborské listiny 900.výročie vzniku

Zoborské listiny sú datované do rokov 1111 a 1113. Sú považované za najstaršie zachované listinné originály na Slovensku. A to je dostatočný dôvod aby sme sa o nich, my Slováci dozvedeli viac. Každopádne toto nie je diskusia o maďarskej otázke. Je to skôr krátka informácia o našej vlastnej histórii.


Čítajte viac: http://michallatta.blog.sme.sk/c/262222/Najstarsie-pisomnosti-na-Slovensku.html#ixzz1ZBieEbRA

Zberateľské sady k narodeniu dieťaťa

Kúpili by ste dieťatku, ktoré sa narodilo ako darček pamätnú sadu mincí, aby malo v živote pamiatku na peniažky, ktorými sa kedysi platilo? Nie je to nezmysel. Prečo?


Čítajte viac: http://michallatta.blog.sme.sk/c/260391/Prosim-o-radu-Darcek-pre-dieta.html#ixzz1ZBi1N55c

Vstup Bulharska do Európskej únie

1,95583 Leva je nominálna hodnota nad ktorou prevrátite očami. Čo to je? Určite je to svetová rarita, predstavte si, že pôjdete do obchodu a tam vám povedia eurodeväťdesiatpäť centov a ešte mi tu doplaťte 0,583 centa lebo vám nevydám tovar. Ja by som povedal: „Viete čo? Tu máte 1 cent a vydajte mi. Alebo si tuná odhryznite z rožka aby sme sa vyrovnali".


Čítajte viac: http://michallatta.blog.sme.sk/c/260297/Vstup-Bulharska-do-EU.html#ixzz1ZBhVI11z

Ako posudzovať kvalitu mincí ktoré máte uložené doma v zásuvke?

Pamätám si, keď sme ešte ako chlapci išli po škole na návštevu ku kamarátom, každý sa občas pochválil nejakým domácim tajomstvom. A tak sme k niekomu chodili obzerať hambaté obrázky ktoré jeho otec tajne fotil, u iného sme si púšťali platne, pozerali video, u ďalšieho sme sa hrali na jednom z prvých počítačov alebo sme sa prehrabávali v starých minciach. Stavím sa, že aj vy, keď prehrabete obsah zásuviek z detstva, nájdete staré známky, mince či iné poklady, ktoré ste si vo svojej slabej chvíli odložili. A možno máte odložených pár slovenských korún na pamiatku alebo štartovací euro balíček. A tak to začalo aj u mňa. Jednoducho ma napadlo zohnať si pár mincí z rímskych čias.


Čítajte viac: http://michallatta.blog.sme.sk/c/256709/Ako-posudzovat-kvalitu-minci-ktore-mate-odlozene-doma-v-zasuvke.html#ixzz1ZBgrptWH

ZDcxZmJk